Farkı fiyatı: Jpeg ve Tiff

Açtıkları uygulamada sıkışıp kalınca “Home” tuşuna basarak kurtulmayı çözdüklerinde kızlarım kaç yaşındalardı hatırlamıyorum. Korkarım bir bile olmayabilir.

Kitlendikçe CTRL+Alt+Del tuşlarına vurarak “sıfırlayacağımız” PC’lerle tanıştığımızda benim jenerasyonum 13-14 yaşındaydı.

Photoshop’ta fotoğraf işlerken her tereddüde düştüğüm sefer Elma(Command)+Shift+0 kombinasyonunu kullanmam gerektiğini öğrenmek için ise bir üniversite bitirmem, yıllarca da fotoğraf editörlüğü yapmam gerekti!

O kombinasyonu objektif keskinliklerini kıyaslamaktan için kullanıyordum ancak… Oysa fotoğrafa piksel bazında bakmak, 100%’e getirerek sensörün her bir pikselini monitörümüzünkinde yansıtmak, anlamından emin olmadığımız pek çok teknik kusurun veya işlemin ne olduğunu görmemizi sağlıyordu.

Ama fotoğrafçılıkta “görmek” dediğimizde sanatsal bir faaliyeti veya yeteneği anlamayı tercih ediyoruz. Bakmayı teknik bir eylem olarak kullanmaktan korkuyor, yerini teorilere bırakıyoruz.

“Jpeg kaliteyi düşürüyormuş” diye bilir, Tiff dışında format kullanmaktan imtina ederdik mesela… Fotoğraf dosyasının küçülüyor olmasının verdiği tedirginlik, sıkıştırma oranının kendi kontrolümüzde olduğunu göz ardı etmemize sebep oluyordu.

Oysa ne olduğunu anlamamız o kadar kolay ki: Elma+Shift+0. Aynı fotoğrafın yüksek Jpeg kalitesindekisiyle Tiff formatındakini yan yana açın. Ne keskinlikte, ne de renk ve ton geçişlerinde farkını görebilirsiniz. Çünkü yoktur!

Peki Jpeg formatı ne yapıyor, dosya nasıl küçülüyor? Bu sefer düşük kalitede (yüksek sıkıştırma oranında) sakladığınız fotoğrafınızı aynısının Tiff’i yanında açın. Aradaki kalite farkı çok büyüktür. 100%’de beş dakika incelemeniz, sadece Jpeg’in değil, fotoğraf dışındaki pek çok sıkıştırma formatının nasıl çalıştığı hakkında sizi fikir sahibi yapacaktır.

Bundan sonrasında yapmamız gereken Photoshop’un verdiği ‘1’ ile ‘12’ seçenekleri arasında hangi basamağın bizim için yeterli olduğuna karar vermek. ‘12’ diye atlamadan önce ‘9’ da bir fark görüp göremediğimizi anlayacağımız bir çift göze sahip olduğumuzu unutmadan!..

Tiff kalmasının bir zararı var mı? 3MB yerine 60MB’lık bir dosyayı saklamak daha fazla yer, yüzlercesi arasında arayıp bulmak daha fazla enerji, baskı için göndermek de daha fazla zaman gerektirecektir.

Bunu yapacak maddi imkan (yedekleriyle beraber onlarca hard disk) ve zamana sahip olduğunuzu varsayalım… Özenerek 16bit’te işlediğiniz (ki öyle yapmalıyız), Tiff saklayarak wetransfer’le gönderdiğiniz fotoğrafları seçecek, işleyecek veya basacak teknisyenin ilk hareketi ne olacak tahmin edin: Jpeg’e dönüştürmek!

Nereden mi biliyorum?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *